Własny dom to szereg korzyści. Perspektywa ciszy, spokoju, niezależności, a także swobody kusi coraz więcej osób. Nie da się jednak ukryć, że za ten luksus trzeba zapłacić. Ile? Nierzadko więcej niż mogłoby się początkowo wydawać.

 

Koszty mieszkania w domu podzielić trzeba na koszty oczywiste oraz nieoczywiste. Dlaczego? Bo każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kupując dom zmuszony będzie go zimą ogrzać, czasem wyremontować, a także regularnie dokonywać drobnych prac porządkowych. Są jednak takie opłaty, o istnieniu których wiedzą tylko Ci, którzy mieszkają w domach. Z jakimi wydatkami należy się liczyć mieszkając w domu?

 

Dojazd – czyli ile kosztuje brak własnego auta

Jeśli nie mamy dzieci w wieku szkolnym to kupując dom rzadko zastanawiamy się nad tym, co stanie się jeśli np. zepsuje się nam samochód i zmuszeni będziemy korzystać z komunikacji miejskiej lub taksówek . Warto więc zawczasu sprawdzić ile kosztować nas będzie dojazd do pracy czy szkoły transportem miejskim!

 

O ogródek trzeba dbać!

Koszty związane z pielęgnacją ogródka: sadzenie roślin czy podlewanie również bywają sporym zaskoczeniem. Warto też wspomnieć o konieczność oświetlenia ogrodu, która może znacząco wpłynąć na koszty oświetlenia domu!

 

Opłaty lokalne czyli wszystko co nie jest podatkiem lub rachunkiem

Zdarza się, że do puli naszych wydatków trzeba doliczyć zarządzone przez wspólnotę składki. Jakie konkretnie? Czasem na utrzymanie zlokalizowanego nieopodal placu zabaw, na dodatkowe odśnieżanie czy też na dodatkowy partol prywatnej firmy ochroniarskiej. Takie opłaty pojawić się mogą (choć nie muszą!) nagle w miarę rozwoju okolicy. I choć wydawać się mogą niewielkie, to tak jak ich ilość tak wysokość mogą ulec zmianie.

2 thoughts on “Jakie są koszty mieszkania w domu?”
  1. Moim zdaniem koszt utrzymania domu jest niższy niż mieszkania oczywiście jeżeli nic nie wymaga naprawy czy remontu.

  2. Mieszkałam w bloku wiele lat, obecnie od 5 lat mieszkam w domu i mogę powiedzieć, że koszty utrzymania są praktycznie takie same.

Comments are closed.